Yazı Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 18:55 Bu yazı 101 kez okundu
 
EVDEKİ CANLI BOMBA (Teknoloji Tufanı-2)
Ramazan DEMİR
 
 

     Bir çocuğun internet olan bir evde baş başa kalması, evde gönüllü bir canlı bombaya benzetiliyor. Bağımlılık ortamı ev ile teknoloji internet ile yaş sınırı çocuklarla sınırlı değil; marka bağımlılığı anaokuluna kadar indi. İmaj, moda, kitaptan kaçış, ayaküstü beslenme gibi insanın kuşatıldığı onlarca kalem var.

    Bu konulara kişi veya kurum bazında bir çözüm öneren; maarifin, ahlakın, dinin, doğru düşünmenin ilk ve olmazsa olmaz şartının, önce joker kavramlardan arınmamız gerektiğini söylemiyorsa (yok böyle bir öneri); Anadolu’nun tanımı ile o tam bir “memur kafası” ile konuşuyordur. Bu konulara ilişkin tedbir, öneri duyarız ancak; yüz yıldır her gelen neslin, bir öncekini aratma felaketi, hız kesmeden devam ediyor. Çünkü  “kem âlât (joker kavramlar) ile kemâlât olmaz.”  Yani yanlış sözlerle doğru iş olmaz.

     Yüz yıldır batının kavramları (değer tanımları) ile doğuya değer kazandırmaya çalışan Türkiye’nin geldiği nokta: Onlarca bağımlılıktan sadece birisi ve en külliyetlisi teknoloji bağımlılığı… Joker kavramlar ya da onun müştereklerini JİTEMMM kodlamasına dâhil ettik ve bu kodlamanın açılımı; joker-ithal-türedi-emanet-maymuncuk-melez-marjinal olup, bu yedili kavram ekipmanı, yedi düvelin yedi bohçalı hürmüzüdür.

     Bilge kişi, “değerler eğitimi verilmez, değer içerikli eğitim verilir” diyor. Bir ya da birkaç ders okuyacağız ve değer sahibi olacağız; yok böyle bir şey… Değer kalemlerinin ‘iletilemeyen bilgi’ türüne girdiğini hatırlayalım. Yukarıdaki söz, değer eğitiminin bütün kalemleri; hayatın her alanını, ev dâhil her mekânı kapsarsa ancak o zaman ola ki işe yarar.   Bizzat değer eğitimini içeren ders ya da dersler ne âlemde! O da ayrı bir konu. Çeyrek asır önce joker kavram ‘kültürle’ harmanlanan din dersinin, ‘milli din dersi’ olduğunu zikretmiştim. Milli, yani bize ait; kitabı yazanların öngördüğü din dersi… Tevhit inancının öne çıkardığı değil…

      Değer kalemleri alarm veriyorsa; işte esas beka sorunu oradadır. Israrla ve her zaman tekrar edelim: Kendi kavramlarımıza nüfuz edememiş isek hiçbir değer kalemine nüfuz edemeyiz. Çünkü kötü bir dil ile iyi bir mesaj olmaz… Terör, iç/dış düşman vs. bunlar ikinci dereceden beka sorunlarıdır. Terörün en tehlikeli unsuru canlı bomba ancak şimdi her ev bir canlı bomba… Su taşıyorsun ama bidonun altı delik… Değer taşımak istiyorsun ama yüz yıldır ve artan bir hızla Anadolu batılılaşıyor. Çünkü batının kavramları ile doğuya değil, batıya yatırım yapmış olursun. Üstelik Türkiye batılılaşmıyor; karşıtına dönüyor.

      “Bir milletin yönetiminde müzik, kanunlardan daha güçlüdür.” Sadece müzik mi; daha on kalem sayabiliriz. Bunun farkında olmayan, bütün dersleri din dersi yapsa da kıymeti yok. ‘Ha babam sınıfı’ tamamen bir mizah konusu idi. Şimdi okullarda teneffüse çıkış zili ha babam sınıfının müziği ile icra edildiğine göre; okulların tamamı mizaha konu oldu. Mizaha konu olan bir kuşağa teknoloji bağımlılığını anlatmak mümkün mü?

      Günümüzde esas savaşlar, insanların beğeni ve arzularını ele geçirmek şeklinde yapılıyor. (Hakikatin Yasaları) Bunun için cinselliğin pazar payı, silah sanayiinden daha fazla. Cinselliğin en yoğun taşıyıcısı ise teknoloji... Bu silah sanayi tetiğe dokunarak değil, tıklayarak telef ediyor. Tıklayarak telef olanlar; 12 Eylüle giderken hangi tanımlara sahip iseler; 15 Temmuza giderken de aynı tanımlara sahiptiler. “Sorma kişiyi tanımından belli olur.” (H. Yasaları) Bu nedenle işin çok daha zor tarafı duruyor ve böyle bir durum için Anadolu’da şöyle derler:  “Turpun büyüğü heybede…”

 
Etiketler: , EVDEKİ, CANLI, BOMBA, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , (Teknoloji, Tufanı-2),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
AFİMDER BASIN
En Çok Okunanlar
Anketler
Derneğimizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Arşiv
Radyo Diyanet