Haber Detayı
26 Aralık 2015 - Cumartesi 20:18 Bu haber 1128 kez okundu
 
İMAM HATİPLER, SİVİL BİR MİLLET PROJESİDİR
İmam-Hatip okullarının, mezun ve mensuplarının bu milletin varoluş serüvenine çok benzer bir hikâyesi var. Haddi zatında İmam-Hatipler; milletimizin tarihi birikimi ve öz medeniyet değerleriyle modern çağda kendini gerçekleştirmek ve milletler dengesinde esaslı bir yerde var olmak için geliştirdiği özgün kurumlardır.
HABERLER Haberi


İmam-Hatip okullarının, mezun ve mensuplarının bu milletin varoluş serüvenine çok benzer bir hikâyesi var. Haddi zatında İmam-Hatipler; milletimizin tarihi birikimi ve öz medeniyet değerleriyle modern çağda kendini gerçekleştirmek ve milletler dengesinde esaslı bir yerde var olmak için geliştirdiği özgün kurumlardır. Varlığını çağlar boyu insanlığın kadim değerlerini sürdürmeye, ortak iyilik ve kalkınmasına hizmete adayan bir milletin temel medeniyet iddiasıyla tarih sahnesinde yeniden dirilişini temsil eden bir işarettir.

 

Canıyla, başıyla, etinden ve tırnağından artırdığı kıt imkânlarla, bazı dönemlerde bütün hasmane tutumlara ve engellemelere rağmen milletimiz tarafından İmam-Hatiplerin büyük bir teveccühe mazhar olması, binalarının halk tarafından yapılması ve yaşatılması, her bakımdan sahiplenilmesi bu okulların sivil bir millet projesi oluğunun en açık göstergesidir. Asil milletimizin modern tarihi yazıldığında İmam-Hatipler en destansı anlatıyı oluşturacak simge referanslardan biri olacaktır.

 

Bu açıdan bakınca toplumun her kesiminde mezun ve mensubu bulunan İmam-Hatiplerin şahsında somutlaşan ana misyon sadece Türkiye’nin değil, başta gönül coğrafyamız olmak üzere bütün yeryüzünün ortak insanlık ufkunu temsil etmektedir. Nitekim kısa sayılmayacak geçmişinde İmam-Hatipler sözde aydınlanma düşüncesinin ve batı modernleşmesinin kendini üzerine inşa ettiği seküler dünya görüşünün dayatmacı ve ayartıcı kitle araçlarına karşı insanlığın varoluşsal güvenliğini gerçekleştirebileceği nadir eğitim modellerinden biri olmaya namzet olduğunu göstermiştir.

 

Normalleşen Türkiye’de eğitim sistemimizin tek tipleştirici bir felsefeden sıyrılıp çoğulcu ve demokratik bir hüviyete bürünmesine paralel olarak gelişen yeni yönetişim yapılarıyla İmam-Hatipler daha sağlıklı bir zeminde işlevlerini yerine getirme fırsatı bulacaktır. Öz niteliğine kavuşan İmam-Hatipler Türkiye’nin insani kalkınma vizyonu doğrultusundaki hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir yere sahip olacaktır.

ÖNDER İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, anılan istikamette camiamızın çeşitlenen talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla önde gelen bir çatı kuruluş olarak hizmet alanlarını günden güne artırmaktadır. Şu inkâr edilemez bir gerçek ki toplumun her kesiminde temsil edilen ve dünyanın dört bir tarafında bulunan mezun ve mensuplarımıza İmam-Hatip misyonunu daha geniş kitlelere ulaştırmada bugün her zamankinden daha büyük görevler düşmektedir.

 

Hüseyin KORKUT

Önder Genel Başkanı

 

Kaynak: (Afimder) - Afimder Haber Editör: İdris Özek
 
Etiketler: İMAM, HATİPLER,, SİVİL, BİR, MİLLET, PROJESİDİR,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
AFİMDER BASIN
Anketler
Derneğimizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Arşiv
Radyo Diyanet